Home » TeleMagic för Windows

TeleMagic för Windows

Installation av TeleMagic på Windows Vista

Ett par av våra kollegor i USA har skrivit utförliga dokument om hur man bäst installerar TeleMagic för Windows på en dator med Windows Vista.
Dean Penderghast dokument kan du ladda hem här (PDF)
Från George R. Sikora (Word). Bortse från att hans applikation heter TRAXX, det är TeleMagic V5 med ett antal tillägg.
Ett mer generellt dokument [...]

Sortera på efternamn

Här har du lösningen på hur du kan söka på efternamn oavsett om Karlsson stavas med C eller K och samma för efternamn som börjar med V eller W
Naturligtvis kan man bygga ut indexet även för namn som börjar med PH -> F, Z -> S osv
strtran(strtran(upper(contact2.perseftern),”C”,”K”,1,1),”W”,”V”,1,1)

No Comments »

Artiklar om TeleMagic

CS nr 22 1995: Säljmagi med telefon och dator, Säljstöd, Telemagic …
Test av fem säljprogram för PC - Sätt försäljningen i system!

No Comments »

Sortera på företag

Om användarna ibland har skrivit in företagsnamnen med eller utan AB/KB/HB före företagsnamnet är det svårt att hitta ett företag. Tack vare TeleMagic’s avancerade funktioner för index går detta att lösa.
Vi antar att ditt fält för företagsnamn är
contact1.foretag
du kan då skapa ett index med följande innehåll
iif(substr(contact1.foretag,1,3)$’AB /KB /HB ‘,substr(contact1.foretag,4 ),contact1.foretag)
Det gör att alla företag som [...]

No Comments »

Gör det enklare att söka på telefonnummer

TeleMagic har väldigt kraftfull funktion för indexering av informationen i dina kontaktkort. Ett exempel är indexering på telefonnummer som gör att du kan söka ett telefonnummer utan att behöva bry dig om ifall att det är inskrivet med eller utan bindestreck. Tänk bara på alla mobilnummer (070-, 0703-) hur lätt är det inte att de [...]

No Comments »